Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır ? Et Beni için 10 Tedavi Yöntemi

et beni

Vücudun herhangi bir yerinde çıkan kimi zaman zararsız kimi zaman rahatsız edici olan et beni genellikle cilt renginde ve hafif kabartı şeklinde olur. Takıntılı kişilerin en büyük düşmanı olan et beni birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Et beni hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak ve et beni tedavisi nasıl olur öğrenmek için yalnızca 5 dakikanızı ayırmanız yeterli.

Et Beni Nedir?

Kökü olmayan, hafif çıkıntılı ve ciltte aynı renkte olan et parçalarına et beni ismi verilir. Et beni nedir sorusuna bu tanımla kısaca cevap vermek mümkün. Genellikle 20 yaşını aşmış kişilerde oluşmaya başlayan et beni birçok nedenle ortaya çıkabilir. Vücut direncinde yaşanan ani düşüşlerden kilo kayıplarına çeşitli hastalıklardan menopoza kadar sayısız neden et benine sebebiyet verebilir. Et beni şekilleri genellikle birbirlerine benzer ve çok fazla yaygın olmaz. Küçük damlacıkları andıran et beni şekilleri elbette kişiden kişiye ve koşuldan koşula değişiklik gösterebilir.

Et Beni Çeşitleri

Et beni görünümleri vücutta çıktıkları yere ve nedene göre değişiklik gösterebilir. Farklı renklere ve boyutlara da sahip olabilirler. Et beni çeşitleri de bu özelliklere göre iyi huylu ve kötü huylu olarak adlandırılabilir. Kötü huylu benlere malign melanoma adı verilir ve bu et benleri genellikle daha koyu renkli olur.

Et Beni Kansere Dönüşür Mü?

Et benleri genellikle zararsız olur. Bu nedenle et beni kanser belirtisi ya da nedeni olarak gösterilemez. Ancak alınmayacak olan et benlerinin takip edilmesi gerekir. En çok merak edilen et beni kanser ile sonuçlanır mı sorusuna düzenli takiple hayrı cevabı verilebilir. Genital bölgede meydana gelen et benlerinin virüslerle bir ilişkisi olacağından kesinlikle takip edilmesi gerekir.

et beni tedavisi

Et Beni Neden Olur?

Et beni oluşumu nedenleri elbette tek bir ifadeyle açıklanamaz. Et beni neden olur sorusuna verilebilecek birçok cevap var. Bu cevaplar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Sık sık boğazlı kazak giymek ve kravat takmak
 • Gebelik
 • Şişmanlık sonucunda cilt kıvrımlarında meydana gelen sürtünme
 • Şeker hastalığı
 • Menopoz
 • Ani kilo kaybı
 • Genetik faktörler
 • Bazı hastalıklar

Et Beni ve Siğil Arasındaki Fark

Et beni genellikle siğil ile karıştırılır. Birbirlerine benzer görüntüleri bu karıştırmanın en büyük nedeni olsa da ikisi arasında keskin farklar bulunur. İşte et beni ve siğil arasındaki farklar:

 • Et beni genellikle yüz, boyun ve bacaklarda meydana gelirken siğiller sıklıkla ellerde nadiren ayaklarda meydana gelir
 • Et beninin rengi genellikle cilt rengi de olsa da kimi zaman daha koyu olabilir. ancak siğiller her zaman açık ve cilt rengine yakın bir tondadır
 • Et benlerinin üzeri genellikle pürüzsüz siğillerinse pürüzlü olur
 • Siğilin bazı durumlarda kendi kendine geçebilir ancak bu durum et benleri için geçerli olmaz

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Et beni tedavisinde uygulanabilecek birçok yöntem var. kişiler uzman hekim görüşü alarak kendilerine uygun tedavi yöntemlerini tercih ederek özellikle görüntüsünden dolayı istemedikleri et benlerinden kurtulabilirler. Et beni tedavisi aynı zamanda kişilerin sağlık durumlarına göre de şekillenir. Et beni nasıl geçer sorusuna aşağıdaki tedavi yöntemleriyle cevap verilebilir.

Et Beni Ameliyatı

Et beni nasıl geçer sorusuna verilen ilk cevaplardan biri ameliyat. Bu yöntem genellikle en kesin tedavi yöntemi olarak adlandırılır ve özellikle ameliyat sonrasında yapılan patolojik inceleme kişi hakkında önemli bilgiler verir. Et beni ameliyatı kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca et beni ameliyatı sonrasında et beninin alındığı yerde iz kalma ihtimali de oldukça yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkar. Ameliyat ile et beni aldırma genellikle devlet hastanelerinde yapılabilir. Eğer et beni aldırma işlemini özel bir hastanede yaptırmak isterseniz belirli bir bütçe ayırmanız gerekir.

Koterizasyon

Buharlaştırma yöntemi olarak tanımlanabilecek koterizasyon genellikle ameliyat izinden çekinen kişilerce tercih edilir. Et beni yok etme özel işlemlerle gerçekleşir.

Kriyoterapi

Dondurma yöntemi olan kriyoterapi et beni yok etme konusunda başvurulan seçeneklerden biri. Ancak dondurma işlemiş sırasında et beni çevresindeki dokulara zarar verilme olasılığı da hayli yüksek.

Radyo Frekans

Bu yöntemde radyo frekansın dokuyla karşılaşması sonucunda ısıya dönüşmesi kullanılır. Bu şekilde et benleri yok edilebilir.

et beni koparmak

Et Beni İlacı

Et ben ilacı konusunda garanti bir sonuç vermek zor. Et beni tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan et beni ilacı farklı formlarla karşılaşılabilir. Et beni kurutma ilacı ya da et beni damlası bu ilaçlar arasında yer alır. Ancak bu tür karışım ve ilaçları kullanmadan önce kesinlikle bir uzmana danışmanız şart. Et benlerinin ortadan kaldırılmasını hedefleyen bu ilaçlar kimi zaman et beni çevresindeki dokulara da zarar verebilir. Et beni kurutuma ilacı ve ya et beni damlası kullanmaya karar verirseniz eğer çok dikkatli olmanızda fayda var. Et beni ilacı eczane ya da internet sitelerinde kolayca bulunabilir ancak et beni ilacı eczane aracılığıyla alındığı zaman çok daha güvenli olur.

Et Beni Nasıl Alınır?

Et beni tedavisinde yer alan ameliyat seçeneğinin içerisinde karşılaşılabilecek bir soru et beni nasıl alınır. Bu soruya cevap vermek için öncelikle et benlerinin bulunduğu bölgeye bakmak gerekir. Eğer et benleri çok hassas bölgelerdeyse daha kapsamlı ve zorlu bir ameliyat süreci geçebilir. Bölgesel uyuşturma yöntemi sonrasında neşter yardımıyla et beni alınabilir. Burada et beni alım şekli ve sonrasında iz kalıp kalmaması ameliyatı yapan doktorla ilişkilendirilebilir.

Et Beni Bitkisel Tedavi

Et beni tedavisinin her ne kadar doktor gözetimi altında olması gerekse de zararsız gördüğünüz ya da oldukça küçük boyutlara sahip olan et benlerine evde kendiniz bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Ancak et beni bitkisel tedavi yöntemleri yanıt vermezse zaman kaybetmeden bir uzmana danışmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Sarımsak: Taze sarımsağı ezerek et beni üzerine kapatıp bunu 4 saat ya da bir gece boyunca bekletin. Bu işlemi yaklaşık 5 gün üst üste uygulamanız gerek.

Elma sirkesi: Et beni bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de elma sirkesi olarak biliniyor. Et beni elma sirkesi ile düşürülebilir ancak bu herkes için geçerli olmaz. Et beni elma sirkesi ile yaklaşık 10 gün boyunca pansuman işlemi aracılığıyla buluşur ve düşmesi sağlanır.

Et Beni Büyümesi

Vücutta meydana gelen et benleri genellikle oluştuğu boyutta kalır. Et beni büyümesi yaşandığı anda bir uzmana danışmak ve büyümenin nedenini öğrenmek gerekir. Aynı durum et beni şişmesi için de geçerli olur. Et benlerinde meydana gelen herhangi bir hareket ya da et beni şişmesi takip edilip, uygun tedavi yöntemiyle alınmalıdır.

Et Beni Koparılır Mı?

Et beni sorunu yaşayanların özellikle görüntülerinde meydana geldiğini düşündükleri bozulmalar sonrasında en çok sordukları sorulardan biri de bu. Et beni koparmak oldukça tehlikeli ve acılı olur. Bu nedenle et beni koparmak gibi tehlikeli seçeneklere kesinlikle başvurmamak ve konu hakkında bir uzmana danışmak gerekir. Et beni kremi ya da herhangi bir tedavi yöntemi koparma yerine tercih edilebilir. Ayrıca et beni kremi uygulaması oldukça kolay olacağından koparmaktan iyidir.