Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ? 10 Çözüm Önerisi

göz altı morlukları nasıl geçer

Kadınların yaş almasıyla birlikte göz altı morlukları ve şişkinlikler yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Göz altı morlukları kadınların en çok yakındığı cilt problemlerinden biridir. Özellikle uykusuz kalınan bir gecenin sabahında yorgunlukla birlikte kendini iyice belli eder. Yüzünüzün uykusuz ve yorgun görünmesine sebep olur.

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morlukları birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilir. Göz altı morlukları nedeni çoğu zaman uykusuzluk veya yorgunluk sonucunda ortaya çıksada farklı sebepler sonucunda da meydana gelebilir Aşağıda belirttiğimiz gibi bazı durumlar da göz altı morluklarına neden olabilir.

göz altı morlukları için krem

 • Yaşlanma
 • Atopik egzama
 • Genetik yapı
 • Kötü beslenme
 • Hiperpigmentasyon
 • Düzensiz uyku saatleri
 • Fazla güneşe maruz kalma
 • Kemik yapısı
 • Kötü beslenme
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Ödem
 • Regl
 • Burun akıntısı
 • İlaç kullanımı
 • Dehidrasyon
 • Sünizit
 • Hamilelik
 • Demir eksikliği
 • Bilgisayar veya televizyon başında fazla vakit geçirme
 • Alkol, tütün ve tütün ürünleri gibi sebepler sonucunda da görülebilir.

Göz altı morlukları hangi vitamin eksikliğinde görülür?

Göz altı morlukları C ve K vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkabilir. C vitamini göz çevresine iyi gelirken, K vitamini ise göz altı morluklarına karşı oldukça etkilidir. Göz altı morlukları için krem alırken mutlaka içinde C veya K vitamini bulunan ürünler tercih etmeye çalışın. Ayrıca K vitamini açısından zengin olan karnabahar, yeşil çay, ıspanak, marul ve domates gibi gıdaları da tüketmeye özen göstermelisiniz.

göz altı morlukları için

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları tedavisi için hem doğal yöntemler hem de kozmetik ugyulamalar gibi alternatif tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Göz altı morlukları için tedavi öncesinde buna sebep olan nedenler araştırılmalıdır. Genellikle düzenli uyku, kafein ve çayın azaltılması göz altı morluklarının önüne geçebilir. Veya dermatolog ya da eczacı tarafından önerilen göz altı morlukları kremlerinden kullanabilirsiniz.

Göz altı morlukları için ne yapılmalı?

Göz altı morluklarına çare olarak hem bitkisel hem de kozmetik tedaviler başarılı sonuçlar vermektedir. Son zamanlarda göz altı morlukları için maske kadınlar arasında oldukça moda olmuştur. Göz altı morluklarına karşı kremlar, maskeler veya patetes ya da salatalık gibi doğal yöntemlerde kullanılır. Göz altı morluklarına maske olakarak kozmetik veya evde kendi yapabileceğiniz doğal uygulamaları deneyebilirsiniz.

Göz altı morluklarına doğal çözüm olarak yumurta akı, E vitamini ve bal karışımını uygulayabilirsiniz. Bir kas içinde bu malzemeleri karıştırın ve göz altlarınıza uygulayın. 5 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyebilirsiniz.

göz altı morlukları

Ayrıca göz altı morluklarına çözüm olarak doğranmış salatalıkları 5 ila 10 dakika arasında gözlerinizde bekletebilirsiniz. Salatalıklar hem göz altı morluklarını önlemeye hem de gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olacaktır.  Ayrıca göz altı morluklarına patates koymak gözün dinlenmesini sağlarken hem de göz çevresinde yer alan siyah halkalara ve morluklara iyi gelmektedir. Eğer uykusuzluğa bağlı ortaya çıkan göz altı morluklarınız varsa patates yöntemi oldukça etkilidir.

Nane maskesi de göz altı morlukları için oldukça yararlıdır. Bunun  için tek yapmanız gereken bir avuç nane ile yarım limonunun kabuklarını soyup blenderdan geçirin. Daha sonra bu karışımı göz altlarınıza 15 ila 20 dakika boyunca uygulayın. Daha sonra ılık su ile göz çevrenizi yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Zerdeçal, domates, un ve limon maskesi de evde kolayca deneyebileceğiniz doğal yöntemler arasında yer almaktadır. 1 yemek kaşığı unun içine birkaç damla limon suyu, 1 yemek kaşığı zerdeçal ve 1 yemek kaşığı domates suyunu katarak karıştırınız. Daha sonra bu karışımı göz çevrenize sürerek 10 ila 15 dakika boyunca gözünüzde bekletiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Peki, göz altı morlukları nasıl giderilir? Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte göz aötı morlukları için ışık dolgusu, kimyasal peeling, kremler ve cerrahi yöntemler  oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

göz altı morlukları neden olur

Işık dolgusu, yaklaşık olarak 4 ila 5 hafta arasında süren bu işlemdir. Tedavi sonucunda gözle görülür değişimler olmaktadır. Işık dolgusu uygulaması ile göz çevresindeki kan dolaşımı artarken, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesi sağlanır ve bu sayede göz altlarındaki morluklar azalır, göz çevresindeki kırışıklıklarda da düzelme görülür.

Estetik açıdan kadınların son derece rahatsız olduğu göz altı morlukları yüzünüzün yorgun, uykusuz ve göründüğünüzden daha yaşlı gözükmesine sebep olabilir. Peki, göz altı morlukları nasıl kapatılır? Bunun için kozmetik ürünler satan dükkanlardan ten renginize en uygun kapatıcıyı seçebilirsiniz. Eczanelerde bulunan dermatolojik kapatıcılar da göz altı morluklarında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Göz altı morlukları estetik açıdan kişiyi rahatsız edici bir görünüm sergileyerek, özgüveninin sarsılmasına neden olabilir.

Son zamanlarda renk açıcı kremler de göz altı morluklarının tedavisinde sıkça kullanılanlar arasında yerini aldı. Bu kremler zamanla lekelerin ve koyu halkaların renginde açılma sağlıyor. Yine de bu tarz ağırtıcı işlemler için mutlaka bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde ağırtıcı bulunan ürünler göz ve göz çevreniz zarar verebilir.

Günümüzde birçok farklı yöntemle tedavi edilebilen göz altı morlukları, artık kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Göz altı morluklarına karşı beslenme ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Ayrıca uyurken yüksek yastıkları tercih edebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: