Rengarenk Makaron Nasıl Yapılır ? Makaron Tarifi

Günümüzün en sevilen tatlılarından makaron nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

Makaron deyince insanın aklına küçük butik pastaneler ve pastanelerin camlarında rengarenk kurabiyeler gelir. İnsanı görürgörmez mutlu eden bir tatlıdır makaron. Renk renk ve çeşit çeşit makaronları görünce insan kendini yememek için zor tutabiliyor. Sonrasında da “acaba hangi diyeti yapsam” telaşı başlıyor 🙂

Öncelikle makaron yapımı zor olmayan bir tatlı ancak yaparken biraz özen istiyor. Makaronunuzun yapması bittikten sonra 5 çayında buna değdiğini göreceksiniz.

makaron tarifi

Makaron kurabiyesi için malzemeler:

  • 160 gr toz şeker
  • 140 gr toz badem
  • 50 gr pudra şekeri
  • 80 gr yumurta beyazı (2,5 yumurta eder)
  • Gıda boyası

Makaron ganaj malzemeleri:

  • 50 gr krema
  • 100 gr beyaz çikolata

Makaron Yapılışı:

Ganaj Yapımı

Makaron yapmaya başlarke öncelikle ganaj ile işe başlıyoruz çünkü ganaj yapıldıktan sonra 1-2 saat beklemesi gerekiyor. Öncelikle kremayı biraz derin bir kaba koyarak kaynatıyoruz. Kaynaması bittikten sonra ocaktan alarak içine beyaz çikolataları koyarak erimesi için biraz karıştırıyoruz. Eğer elinizde çeşitli aromalar varsa bunlardan da koyabilirsiniz yoksa zaten ganaj bu haliyle de çok lezzetli.

Makaran Kurabiyesi Yapımı

Öncelikle kurabiyeyi hazırlarken bir karıştırıcıya ihtiyacınız olacak. Karıştırıcıya 80 gr yumurta beyazlarını ve bir çimdik tuz ilave ederek karıştırıyoruz. Daha sonra karışıma toz şekeri ekleyerek 10 dakika kadar daha karıştırıyoruz ki bu hamurun kıvamı için çok önemli. Karışımımız hazır olduktan sonra toz badem ile pupra şekerini karıştırıyoruz. Ve ertık hepsini birleştirme vakti geldi. Karıştırıcıda hazırladığımız kremamızı badem ve toz şekeri karışımımıza ekleyerek karıştırıyoruz.  Makaronlar renksiz olmaz tabiki 2-3 damla istediğiniz renkte gıda boyasını da hamurumuza ekliyoruz.

makaron nasıl yapılır

Renklendirme işlemi bittikten sonra karışımımızı sıkma torbasına alıyoruz. Bir tepsinin içine yağlı kağıt sererek makaronlarımızı aralarında biraz boşluk bırakarak sıkmaya başlıyoruz. Sıkma işlemi bitince makaron hamurunun tepside biraz daha yayılması için tepsiyi tezgaha yada başka bir yere vurabilirsiniz.

125 derecede önceden ısıtılmış fırınımızda 15 dakika piştikten sonra makaron kurabiyelerimiz hazır olacaktır. Hazır olan kurabiyeleris spatula ile zarar vermeden çıkatıyoruz ve içlerine hazırladığımız ganajı kaşıkla hafifçe döküyoruz, diğer kurabiyeyi üzerine döndürerek koyuyoruz ve işlemimiz bitiyor.

Makaronları 1 saat bekletirseniz hem hamur kendine çekecektir hem de ganaj iyice donacaktır. Tabi sabredebilirseniz 🙂 Afiyet olsun.