Melisa Çayının Faydaları ve Zararları – Melisa Çayı Nasıl Demlenir ?

melisa çayı ne işe yarar

Melisa çayı bitkisi ne işi yarar? Faydaları nelerdir? Melisa çayını kimler tüketebilir? Melisa çayı ile ilgili merak ettiklerinizi sizin için araştırdık…

Melisa çayı, nane ailesinden gelmektedir. Melisa çayının diğer bir adı ise oğul otudur ve limon kokusunu andıran keskin bir kokusu vardır. Melisa çayı doğru kullanımla son derece şifalı olan çayların arasında yer almaktadır. Özellikle stres ve kaygılanma durumuna karşı oldukça etkilidir. Melisa çayı, geçmişte böcek ısırıklarına karşı ilaç olarak kullanırken, günümüzde ise birçok alanda kullanımına devam edilmektedir.

melisa çayı zararları

Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayı yararları açısından son derece faydalı bir bitki çayıdır. Günümüzden 2500 yıl önce hayvan ısırmaları, yaraların iyileştirilmesi ve tansiyon sorunları gibi hastalıklara karşı ilaç tedavisi olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise uyku problemleri, kusma, baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaya devam etmektedir. Melisa çayı faydaları açısından birçok hastalığa iyi gelir. Peki, melisa çayı ne işe yarar? İşte bunlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

 • Uyku problemlerine karşı kullanılabilir
 • Sinirlerin yatışmasına yardımcı olur
 • Ateş düşürücü etkisi vardır
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Vücudun toksin atmasını sağlar
 • Kalbe iyi gelir
 • Göz tansiyonu için faydalıdır
 • Östrojen hormonu seviyesinin yükselmesini sağlar
 • Antiviral olarak kullanılır
 • Reflü
 • Alzheimer ve demans
 • Uçuk ve sivilcelerde
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında
 • Mantar hastalığına karşı kullanılır
 • Egzama ve sedef gibi hastalıklara da iyi gelir
 • Zona ve herpes virüsüne karşı etkilidir.

melisa çayı faydaları

Melisa çayı uyku sorunu olanlar için doğal bir tedavi yöntemdir. Melisa çayı sakinleştirici etkisi sayesinde daha rahat ve daha kaliteli uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca anksiyete tedavisinde de etkili sonuçlar doğurmaktadır. Bunların dışında melisa çayı neye yarar? Melisa çayı hazımsızlığa da iyi gelmektedir. Mide ve bağırsak sorunlarının yanı sıra zayıflamaya da yardımcı olur.

Melisa çayının faydaları ve zararları iyi araştırılmalıdır. Eğer içindeki etken maddelere karşı alerjiniz varsa en sürede bir doktora danışmalısınız.

Melisa çayı zararları nelerdir?

Melisa çayının bilinçsiz tüketilmesi son derece zararlıdır. Bu yüzden tavsiye edilenden fazla tüketilmesi önerilmezn. Düzenli ilaç kullananların dikkatli tüketmesi gerekir. Aksi taktirde melisa çayı yan etkileri daha şiddetli görülebilir. Bunların dışında;

 • Glokom gibi göz hastalıklarına sahipseniz
 • Tiroid ilaçları kullanıyorsanız
 • Psikolojik veya uyku sorunları yüzünden ilaç kullanıyorsanız
 • Tansiyon sorunlarınız varsa
 • Karaciğer ve bağırsak sorunları olan kişilerin doktora danışmadan kullanılması taviyes edilmez.

Ayrıca melisa çayının uykuya sebebiyet vermesinden dolayı ameliyatlardan en az 10 gün önce kullanımını bırakmak gerekiyor.

melisa cayi

Rahatlatıcı ve uyku yapıcı bir etkiye sahip olan melisa çayı bebeklere verilir mi? Melisa çayı gaz sorunlarına, uyku problemlerine, hazımsızlığa ve huzursuzluğa iyi gelmesi sebebi ile bebeklere önerilebilmektedir. Fakat konusunda uzman hekimlerin yaptığı açıklamalara göre bebeklere bitki çayı verilmesi doğru değildir.

Peki, melisa çayı çoçuklara verilir mi? Hekimlerin önerisi 24 aylıktan büyük bebeklerin doktor kontrolünde kullanabileceği yönündedir. Çocukların gelişimi doğumundan, ergenlik dönemine kadar devam eder. Metabolizmaları henüz tamamlanmayan çocuklar açısından melisa çayı son derece tehlikeli olabilir.

Melisa çayının bir başka marifeti de, zayıflatıcı bir özelliğesahip olmasıdır. Gerçekten melisa çayı zayıflatır mı? Melisa çayı, yağ yakımını sağlayarak kilo alımının engeller. Melisa çayı düzenli spor ve sıkı bir diyetle birlikte uygulanırsa hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Melisa çayına dait belki de en merak edilen soru melisa çayı boy uzatır mı? Yapılan araştırmalar sonucu melisa çayının boy uzatıcı bir etkiye de sahip olduğu gözlemlenmiştir. Fakat kullanımına başlamadan önce bir doktordan destek alabilir ve günlük tüketim miktarını öğrenebilirsiniz.

Melisa çayı nasıl demlenir ?

Nane ailesinden gelen ve derece şifalı olan melisa çayı nasıl demlenir? Melisa çayını birkaç farklı şekilde tüketebilirsiniz. Bunlardan birisi normal demleme yöntemi. Bir demliğin içine 8 ila 10 çay kaşığı arasında melisa yaprağı koyup 20 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra çayınızı ister sıcak, isterseniz ılık olarak tüketebilirsiniz. Melisa çayı için bir de soğuk demleme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem için bir sürahi suyun için 8 ila 10 çay  arasında melisa yaprağı koyarak 24 saat boyunca dolapta bekletin. Melisa çayınızı ertesi günü tüketebilirsiniz.

melisa çayı nasıl demlenir

Melisa bitkisi aynı zamanda aromatik tadı sayesinde yemeklerdeki yerini de çoktan aldı. Tadının limonu andırması sebebiyle limonlu çay veya yemeklerde baharat olarak servis edilebiliyor. Melisa bitkisi balık, et yemekleri, sebze yemekleri, salata veya yemek sosu şeklinde kullanılabiliyor.

Melisa çayı fiyat açısından oldukça uygun. Çevrenizde bulunan bir aktardan ve marketten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bu son derece şifalı ve her derde deva olan bitkinin önerilen dozlarda tüketildiğinde birçok hastalığa iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Melisa çayı rahatlatıcı, dinlendirici, anksiyete ve uyku problemlerine karşı etkili bir bitki olmasına karşın hamilelerin ve emziren annelerin tüketilmesi tavsiye edilmez. Doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerin başında gelen melisa çayını tüketmeden önce bir doktora danışmak faydalı olabilir.

Bazı bitki çaylarının fazla tüketilmesi, başka bitkilerle birlikte tüketilmesi veya tedavi amaçlı kullanılan ilaçlarla tüketilmesi sonucunda vücudunuz alerjik reaksiyon gösterebilir. Melisa çayını kullanırken dikkat etmeli ve 2 yaşında küçük çocuklara vermemelisiniz.