Chia Tohumu İle Diyet Nasıl Yapılır ? Chia Tohumu 5 Diyet Listesi

chia diyeti

Chia Tohumu Diyeti

Beslenme listelerine hızlı bir giriş yapan chia tohumu son zamanların vazgeçilmezleri arasında. Dillerden düşmeyen hem tok tutan hem de zayıflatan bu mucizevi besin aynı zamanda oldukça da sağlıklı. Hal böyle olunca da chia diyeti popüler diyet listeleri arasında ilk sırayı almayı başardı. Merak edenler, yeni bir diyet arayışında olanlar ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler chia tohumu diyet listesi ile aradığını bulabilir. Chia tohumu diyet listesi ve çok daha fazlası için yazımıza göz atmanız yeterli.

Chia Tohumlu Tarif

Öncelikle chia tohumu zayıflatır mı sorusuna evet cevabını vererek başlayalım ki aklınızda soru işareti kalmasın. Ancak tek başına chia tohumu zayıflatır mı derseniz burada ne yazık ki olumlu cevap vermek zor. Chia tohumu diyeti yapmak istiyorsanız beslenme düzeninize chia tohumuyla yapılan tarifleri ekleyebilirsiniz. Aşağıda yer alan tarifi bir öğünün yerine koyabilir diğer öğünlerde hafif ve sağlıklı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Chia ile zayıflama chia tohumunun tok tutucu özelliği sayesinde mümkün. Ayrıca chia ile zayıflama kararı aldıysanız hayatınıza sporu da dahil etmenizde fayda var.

Chia tohumu nasıl kullanılır zayıflamak için neler yapmak gerekir gibi sorulara cevap vermeden önce chia tohumu besin içeriğine bakmak gerekir. 100 gram chia içerisinde 4 gram karbonhidrat, 30 gram yağ, 17 gram protein, 630 mg kalsiyum, 1 mg sodyum ve 7 mg demir bulunuyor. Aynı zamanda tüm bu besin değerlerinin toplamı 450 – 500 kaloriye denk geliyor. Chia tohumu nasıl kullanılır zayıflamak için nasıl bir tarif uygulanır sorusunun cevabıysa aşağıda yer alıyor. 12 gün boyunca uygulayabileceğiniz bu tarif sonrasında 5 – 8 kilo zayıflamanız mümkün. Aşağıdaki tarif tek bir öğün yerine geçiyor ve bu tarifi hangi öğün için kullanacağınız size kalıyor.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı chia tohumu
  • 1 adet limon
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 buçuk bardak su

Nasıl Yapılır?

Bir öğün yerine geçecek olan bu tarifi hazırlamadan önce chia tohumlarını yaklaşık 1 saat su içerisinde bekletin. Ardından suda bekletmiş olduğunuz ve şişmeye başlayan chia tohumlarını blendera alın ve içerisine diğer malzemeleri de ekleyerek karıştırın. Ortaya çıkan karşımı sabahları aç karnına ya da günün herhangi bir öğünü yerine tüketebilirsiniz. Eğer aç karnına tüketirseniz karışımın daha çok etkisini görebilirsiniz. Doğal antioksidan özelliği sağlayan chia zayıflama konusunda size destek olacak ve vücudunuzun yağ yakmasını sağlayacak. Bu tarifi hali hazırda yapmış olduğunuz diyete ekleyebilirsiniz. Chia zayıflama konusunda olduğu gibi bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde de size yardımcı olacak ve kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.

chia ile zayiflama

Chia Tohumlu Yoğurt Kürü

Chia ile yapılan kürlerden biri de göbek eriten bu yoğurt kürü. Chia tohumu ile zayıflama hem çok daha kolay hem de çok daha hızlı oluyor. Özellikle bel çevrenizdeki yağlanmalardan kurtulmak istiyorsanız bu kürü gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Chia tohumu yoğurt ve süt gibi besinlerle birleştiği zaman çok daha etkili oluyor ve tok tutma özelliğini iki katına çıkarıyor. Size de chia tohumu ile zayıflama keyfine kendinizi aç bırakmadan varabilirsiniz.

Chia Tohumlu Yoğurt Kürü Malzemeleri

  • 5 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt
  • Dilimlenmiş yarım yeşil elma
  • 2 tatlı kaşığı chia tohumu
  • 2 tatlı kaşığı kinoa tozu

Nasıl Yapılır?

Kalsiyum karın bölgesinde bulunan yağları yakılmasında oldukça etkili. Bu kür içerisinde yer alan yoğurtta bel ve karın bölgesinde yağlanmalara karşı savaş açıyor. Tüm malzemeleri yoğurt içerisine alarak karıştırmanız yeterli. Ardından elde ettiğiniz karışımı buzdolabında 2 – 3 saat beklemeniz gerekiyor. Buzdolabında bekleyen karışım içerisindeki chia tohumlarının hacmi artıyor ve şişiyor.  Arından karışımı tüketebilirsiniz. Her akşam öğününüzde hazırladığınız bu karışımı tüketebilirsiniz. Kürün 1 haftadan fazla uygulanmaması da oldukça önemli.

chia tohumu diyet listesi

Chia Tohumu Diyeti Yapacaklara Alternatifler

Chia tohumu nedir faydaları nelerdir merak ediyorsanız tariflere ve alternatiflere göz atmadan önce bu konuda bilgi edinmeniz gerekir. Zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir sorusu son zamanlarda birçok kişi tarafından soruluyor. Öncelikle chia tohumunun odak noktası olduğu bir diyet bulunmuyor ancak öğünlerinizi chia tohumu ile zenginleştirerek diyet yapabilirsiniz. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de daha kesin sonuçlar almanız mümkün. Zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir sorusuna aşağıdaki maddelerde cevap bulmanız mümkün. Herhangi bir öğününüzü bu tariflerden biriyle yapıp, diğer öğünlerinizde sağlıklı beslenip ve sporu hayatınıza dahil edip siz de chia ile zayıflayanlar listesine girebilirsiniz.

Yoğurdunuza Ekleyin

Yemeklerin yanına tüketeceğiniz bir kase yoğurt içerisine bir tatlı kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz. Hatta bu şekilde kendinize ara öğünler de yapabilirsiniz. Chia tohumu yoğurt ile birleştiğinde hem çok doyurucu hem de çok sağlıklı oluyor. Ancak chia tohumu yoğurt içerisinde birkaç saat bekledikten sonra tüketilmeli. Eğer yoğurdunuz biraz tatlansın istiyorsanız müsli ya da meyve de eklemeniz mümkün. Chia tohumu ile zayıflayanlar genellikle öğünlerine yoğurt ve chia ikilisini dahil ediyor.

Detoks Suyunuza Ekleyin

Zayıflama sürecinde  suyunuza bir tatlı kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz. Sürekli bu şekilde su tüketmenize gerek yok elbette. Diyet süresince günde bir kez de olsa suyunuzu chia tohumuyla zenginleştirebilirsiniz. Chia tohumu ile zayıflayanlar bunu alışkanlık haline getiriyor.

Salatanıza Katın

Diyetlerin vazgeçilmez öğünlerinden biri de salata. Chia tohumu ile zayıflayanlar genellikle salatalarına bir yemek kaşığı chia tohumu eklemeyi ihmal etmiyor. Bu sayede akşam öğünlerinizi hem çok hafif hem de çok doyurucu bir hale getirebilirsiniz. Chia tohumu ile zayıflayan var mı sorusuna da olumlu cevap verebilirsiniz.

Meyve Salatanıza Katın

Chia tohumunun yer alması gereken tariflerden biri de meyve salatası. Ara öğün ya da ana öğün yerine tüketebileceğiniz meyve salatanıza bir yemek kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz. Chia tohumu ile zayıflayan var mı sorusuna sık sık meyve salatası tüketenler olumlu cevap verebilir.

Puding Yapın

Chia tohumuyla zayıflayanlar tatlı ihtiyacı hissettiklerinde chia tohumlu pudinge başvuruyor. Ayrıca chia tohumunun yer aldığı bu tarifi ana öğün yerine tüketmenizde mümkün. 6 yemek kaşığı chia tohumu, 2 su bardağı süt, yarım çay kaşığı vanilya ve 1 yemek kaşığı balı karıştırmanız tarifi elde etmeniz için yeterli. Ardından buzdolabında birkaç saat bekletin ve afiyetle tüketin. Bu tariften iki kişilik chia tohumlu puding çıkıyor. Chia tohumuyla zayıflayanlar bu tariften asla ama asla vazgeçemiyor diyebiliriz.

Smootie Yapın

Tüketmesi en kolay öğünler smootie ile olanlar şüphesiz ki. Kendi damak zevkinize uygun sağlıklı bir smootie tarifinizin içerisine bir yemek kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz. Chia tohumu zayıflama konusunda smootielerde de kendini gösteriyor.

Fıstık Ezmesine Ekleyin

Fıstık ezmesinin verdiği yüksek enerjiye chia tohumunun doyuruculuğu eklenebilir. Antrenman öncesinde ya da sonrasında fıstık ezmenize çok az miktarda chia tohumu ekleyebilirsiniz. Chia tohumu zayıflama konusunda olduğu gibi enerji verme konusunda da oldukça etkin. Chia tohumu zayıflama yorumları fıstık ezmesiyle birlikte kullanımının ne kadar doğru olduğunu da gösteriyor.  Siz de chia tohumu zayıflama yorumlar ile farklı deneyimleri görebilirsiniz.