Hamam Otu Tozu ve Hamam Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

hamam otu yağı

Bitkiler alemi hem çok geniş hem de birçok gizemle dolu. Her yeni gün yeni bir bilgi karşımıza çıkıyor ve bizi hayrete düşürüyor. Hamam otu da son dönemlerin şaşkınlık yaratan bitkileri arasında. Doğanın bize sunduğu mucizelerden biri olan hamam otu aslında bundan yıllar yıllar önce kadınlar tarafından kullanılan bir bitkiymiş. Ancak zamanla unutulmaya başlanmış ve şimdilerde tekrar eski popülerliğine kavuşmuş. Hamam otu ne işe yarar, faydaları nelerdir ve çok daha fazlası için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Hamam Otu Nedir?

Çok uzun yıllar öncesine dayanan bir tarihi var hamam otunun. Bu köklü geçmişe sahip bitki için sorulacak olan hamam otu nedir sorusuna aslında zırnık otu cevabı vermek de mümkün. Çünkü hamam otu bazı bölgelerde, halk arasında zırnık otu olarak biliniyor. Ayrıca Osmanlı döneminde kadınların çok ilgi gösterdiği bir bitkiymiş hamam otu. Kahramanmaraş ve çevresinde daha sık yetiştirilen hamam otuna ülkemizin birçok yerinde rastlamamak da mümkün.

Hamam Otu Faydaları

Hamam otu gibi şifalı bit bitkinin faydaları da çok fazla merak ediliyor. Hamam otu ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz. Uzun yıllardır özellikle kadınların vazgeçilmezi haline gelen bu ot genellikle tüy dökme özelliğiyle biliniyor. Hamam otu faydaları hem tüy dökme hem de dökülen tüylerin daha ince çıkmasını sağlama yönünde. Özellikle kadınların en çok uğraştığı istenmeyen tüyler hamam otu tozu ya da yağı sayesinde kabul olmaktan çıkıyor. Ekonomik bir seçenek olan hamam otu tozu ya da yağı kullanılmadan herhangi bir alerjiniz olmadığından emin olmanızda fayda var.

hamam otu

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Hamam otu kullanmak isteyenlerin öncelikle toz mu yağ mı alacağına karar vermesi gerek. Çünkü hamam otunun hem tozu hem de yağı bulunuyor. Farklı formlarının da farklı kullanımları var elbette. ancak hangi formu kullanacak olursanız olun kullanım öncesinde cildinizin küçük bir noktasına hamam otu tozunu ya da yağını sürerek test etmeniz gerekli. Eğer cildiniz beklenmeyen alerjik bir reaksiyon veriyorsa kesinlikle kullanmayın. Her ne kadar bitkisel olsa da hamam otu tozu ve yağı içerisinde kimyasal birleşenlerin varlığından söz etmek mümkün. Hamam otu nasıl kullanılır sorusuna aşağıdaki gibi cevap verilebilir.

Hamam Otu Tozu Nasıl Kullanılır?

Hamam otu tozu kullanmak istiyorsanız eğer bu tozun tüy dökücü görevinde olduğunu öncelikle size belirtmek isteriz. İstenmeyen tüylerden hamam otu tozuyla kurtulabilirsiniz. Aynı tüy dökücü krem gibi bir mantığı olan hamam otu tozunu güvendiğiniz bir aktardan temin edebilirsiniz. Hamam otu tozu nasıl kullanılır sorusuna cevap vermeden önce de alacağınız toz miktarını kullanacağınız bölgenin büyüklüğüne göre ayarlamanız gerektiğini belirtelim. Ardından suyla krem haline getireceğiniz tozu bacaklarınıza ya da uygulamak istediğiniz bölgelere sürebilirsiniz. Hamam otu tüy dökücü özelliğini kısa bir süre sonra göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle hamam otu tozunun krem haline getirilip sürüldüğü bölgelerde çok beklememesi gerekli. Yaklaşık 5 dakika sonra uygulama yaptığınız bölgeleri ılık suyla durulayabilirsiniz. Uygulama sırasında hamam otu tozunun kokusunu çok solumamanız ve olabildiğince işlemi kısa sürede bitirmenizde fayda var. Durulama sırasında lif ya da benzeri, yumuşak dokulu bezlerden yardım alabilirsiniz. Ancak çok bastırmamanız ve narin hareketlerle durulamanız gerek. Hamam otu tüy dökücü etki sağlasa da tüylerinizin 2 hafta sonra çıkmaya başlayacağını da belirtmek isteriz. Hamam otu tüyle için kökten bir çözüm sağlamasa da uzun süreli pürüzsüzlük ve tüy incelmesinde etkili olur.

Hamam Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Hamam otu tozu ve yağı arasında özellikle kullanım şekli konusunda keskin farklar var. Bu nedenle hamam otu yağı nasıl kullanılır sorusuna tozu için verilen cevabı vermek mümkün değil. Hamam otu yağı tozunda olduğu gibi tüy dökücü bir işleve sahip değil. İkisi de tüyler üzerinde etkiye sahip olsa da bu etkiler farklı. Hamam otu yağı epilasyon sonrasında kullanılır, epilasyon amacıyla değil. Hamam otu yağı ne işe yarar sorusunun cevabı; tüylerin daha geç ve ince yapılı çıkması olarak verilebilir. Seçtiğiniz tüy dökme yöntemi sonrasında uygulama yaptığınız yerlere bir miktar hamam otu yağı uygulamanız yeterli. Masaj yaparak iyice emilmesini sağlayacağınız hamam otu yağı uygulanan bölgedeki tüylerin daha ince çıkmasını sağlar. Hamam otu yağı ne işe yarar sorusunu en önemli cevabını verdikten sonra diğer merak edilenlere geçebiliriz.

Hamam Otu Hangi Bölgeler Uygulanır?

Hamam otu öncelikle cildi hassas olan kişilerce kullanılmaması gereken bir yöntem. Alerjiye meyilli, hassas bir cildiniz varsa öncelikle bir uzmana danışmanız gerekir. Hamam otu hangi bölgelere uygulanır sorusuna ise verilecek cevap arasında bacak, kol ve koltuk altı olabilir. Genital bölge için hamam otu kullanımı pek uygun değildir. Hamam otu hassas bölgelere içeriği nedeniyle zarar verebilir.

hamam otu nasıl kullanılır

Hamam Otu Zararları

Her ne kadar şifalı bir bitki olsa da hamam otunun da zararları var. Kullanım sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Aksi takdirde cildinize ciddi zararlar verme ihtimaliniz çok yüksek. Hamam otu kullanım aşamasında uzun süre cildinizde bekletmemeli ve özellikle toz formunu 5 dakika içerisinde durulamalısınız. Hamam otu içerisinde bulunan As2S3 isimli kimyasal bileşen oldukça güçlü bir yapıya sahip. Bu nedenle hamam otu kullanım aşamasında çok dikkatli olunması gereken bir yöntem.

Hamam otu tozu ya da yağının kullanım sırasında ciltte çok uzun süre beklememesi de gerekli. Eğer tüy dökme amacıyla hamam otu tozu kullanıyorsanız işlemi 5 dakika içerisinde bitirmeniz gerekir. 5 dakika sonra uyguladığınız formu vücudunuzdan arındırmalısınız. Aynı durum hamam otu yağı için de geçerli. Epilasyon sonrasında hamam otu yağı uygulayacaksanız da öncesinde cildinizin küçük bir yerinde deneme yapın. Hamam otu yağı uygulamasından yaklaşık 1-2 saat sonra yağı vücudunuzdan arındırmanız gerekebilir. Bu süre kişiden kişiye farklılık göstereceği için herkesin öncelikle evde kendi testini yapması gerekir. Sonrasında hamam otu tozu ya da yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu konunun bu kadar önemli olmasının nedeniyse hamam otunun cildi tahriş edebilme ihtimali.

Hamam otu yüz ve genital bölge gibi hassas yerlere uygulanmamalı. Cildin hamam otuna reaksiyon vermesi durumunda uygulama yapılan bölgelerde kaşınma, yanma, kızarıklık ve acı hissedilebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana danışılması gerekir.

Hamam Otu Uygulaması Sonrası

Hamam otu uygulamasından sonra cildinizi bir süre gözlemlemeniz gerekir. Hamam otu kullananlar özellikle ilk gün güneşe çıkmaktan, kese yapmaktan ve çok sıcak suyla duş almaktan kaçınmalıdır. Ayrıca hamam otu uygulanan bölgelere herhangi bir krem ya da bakım ürününün en azından hamam otunun uygulandığı gün sürülmemesi gerekir. Hamam otu kullananlar için dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa kullanılan ürün miktarı ve uygulaması süresi. Eğer hamam otu tozunu ya da yağını fazla miktarda kullandıysanız ya da vücudunuzda fazla kaldıysa mide bulantısı, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi durumlar da yaşıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna zaman kaybetmeden gitmeniz gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir: