En Güzel 50 Ombre Modelleri – (Ombre Saç Modelleri)

ombre modelleri

Her sene farklı bir tüketim trendini belirleyen moda, günümüzde hemen hemen her sektörde rağbet görmektedir. Kıyafet, mobilya, ayakkabı modası olduğu gibi her sene estetik ve değişen saç trendleri de modaya ayak uyduruyor. 

2007 yılında hayatımıza Gisele Bündchen’in soktuğu ve sırasıyla Beyonce, Nicole Kidman ve hatta erkek aktörlerden Jared Leto’nun da tercih ettiği, günümüze kadar gelen saç modası trendleri arasında tüm kadınların yakından ilgi ile takip ettiği ombre yer alıyor. Son yıllarda doğal saç modası ile birlikte hayatımıza giren ombre saç modelleri, günümüzde kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Peki bu senenin modası olan Ombre ne demek? Ombre Fransızca bir kelime olup gölge anlamına gelmektedir. Ombrenin kullanımı sadece saçla sınırlı olmamakla birlikte, tırnak ve hatta dudaklarda bile kullanılmaktadır.

Ombre Nedir?

Ombre modelleri doğal saça veya boyalı saçların uçlarına uygulanan ve saça ışıltılara veren işleme denir. Son zamanlarda tercihini doğal saçlardan yana kullanan kadınlar için ombre renkleri biraz daha naturelleştirilmeye ve saça doğal bir görünüm kazandırılmaya başlandı.

Ombre saç yapımından önce saçların mutlaka düzleştirilmesi gerekmektedir. Eğer saçınız dalgalı ile ise ve saçınıza fön çekilmeden ombre işlemi yapıldıysa dalgalı saçta çok güzel görünen ombre, fön çektirdiğiniz zaman istenmeyen dalgalanmalara sebep olabilir. Bu yüzden ombre işlemi yapılmadan önce, istenmeyen dalgalanmaların önüne geçmek ve hata payını ortadan kaldırmak için mutlaka saç düzleştirilmelidir.

Ombre saçta dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de koyudan açığa doğru geçerken saça doğal bir görünüm kazandırmaktır. Eğer saçta belirgin çizgiler veya boya izleri kalırsa düz saçta hoş olmayan bir görünüme sahip olacaktır.

Ombre nasıl yapılır?

Eskiden saç uçlarına doğal bir görünüm kazandırmak için oksijenli suyla açma işlemi yapılırdı. Ombre de bu işlemin daha profesyonel hali olarak düşünülebilir. Artık evde de kolayca uygulanabilen ombre seti sayesinde, kueföre gitmeden kendi saçınızı kendiniz boyayabilirsiniz. Bunun için öncelikle yukarıda da belirttiğimiz üzere saçlarınızı düzleştirmeniz gerekli.

Saçınızın yoğunluğuna göre istediğiniz kadar saça krepe yapabilirsiniz. Saça yapılan krepe işlemi,  saçlardaki geçişlerin daha hoş ve yumuşak görünmesini sağlarken, ombrenin de daha doğal görünmesine neden olacaktır.

Krepeler yoğun tutulursa saç uçlarındaki ışıltılar daha az görülür. Krepeleri daha az yaparsanız saç uçlarınızda daha yoğun ışıltılar olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Uzun saça ombre;

ombre modelleri

ombre modelleri

ombre modelleri

ombre modelleri

ombre modelleri

ombre modelleri

Saçınız uzunsa, doğal saçlarınızın 20 cm aşağısına hazırladığınız boyayı uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken saçınızı belli bir sabitleyici ile tutturabilir ve kalan kısmı boyayabilirsiniz. Böylece saçınızın farklı yerlerini boyamanmasının ya da dalgalı  görünmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Saçlarınızı ayırdıktan sonra hazırlamış olduğunuz boyayı saç uçlarınıza sürerek 30 ila 45 dakika arasında bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kısa saça ombre;

ombre saç

kısa saç ombre

kısa saç ombre

ombre saç

ombre saç

Ombre işlemi sadece uzun saçlara değil, kısa saçlara da son derece güzel bir görünüm vermektedir. Ombre kısa saç için daha kolay bir uygulama ile yapılır. Bu işlem için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Örneğin; saç kesiminiz asimetse çizgi çizgi sürerek, saçınıza daha frapan bir hava katabilirsiniz. Ya da doğal saçınızın bir kaç cm aşağısına ince balyajlar halinde sürerek paketleyebilirsiniz. Böylece saçınıza hem doğal hem de şık bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

Saçınızı boyadıktan sonra folyo kağıt içinde istediğiniz renge göre 30 ila 40 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Folya ile yapılan işleme ombre balyaj denilmektedir.  

 

1

Ombre Modelleri

2

Ombre Modelleri

3

Ombre Modelleri

4

Ombre Modelleri

5

Ombre Modelleri

6

Ombre Modelleri

7

Ombre Modelleri

8

Ombre Modelleri

9

Ombre Modelleri

10

Ombre Modelleri

 

Ombre Yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Ombre yaparken, özellikle saçlarınızın yağlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Sadece ombre değil tüm boyama işlemleri yağlı saçın üzerine yapılırsa, boya saça tam olarak nüfuz etmeyebilir. Bu yüzden boya işlemlerini temiz saça uygulamaya özen göstermelisiniz.

Eğer saçlarınızda daha önce yapılan boya işlemlerinden dolayı yıpranma veya yanma varsa ombre işlemi için bir süre beklemenizi tavsiye ediyoruz. Açıcı kullanılarak yapılan ombre işlemi yanmış veya yıpranmış saçların daha fazla zarar görmesine neden olabilir. 

Ombre saç renkleri artık sadece sarı, kahve veya kızıl üzerine yapılmıyor. Her geçen gün değişen saç modası ile birlikte siyah üzerine gri ombre ya da sarı üzerine mavi renklerde doğal bir geçiş sağlanabiliyor. Özellikle ombre 2018 yılıyla birlikte gri ombre saç renkleri de son derece ilgi gördü. Ombre gri ve tonları başarılı bir şekilde uygulandığı zaman saça hoş ve havalı bir görünüm kazandırıyor.

Birbirinden farklı renkler üzerinde kullanılarak yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ombreli saçlar düz saç boyasına göre daha şık, daha doğal, daha zarif ve kesinlikle daha havalı bir görünüm sağlıyor. Rengarenk boyaların arasında; kızıl tonları, kahve tonları veya siyah üzerine uygulanan renk tonlarına rağmen yine bir klasik olan ombre sarı tonları en sık tercih edilenler arasında yerini alıyor.

Ombre çeşitleri arasında en sık tercih edilenler koyu renk üzerine gri, mavi, yeşil ve mor tonlarında geçişler yer alıyor. Genellikle koyu saç renkleri üzerine uygulanan bu rengarenk saçlar çoğu zaman kişinin doğal saçıyla da hoş bir görüntü yakalayabiliyor.

Ombre yapımı kadar, ombre bakımı da oldukça önemlidir. Eğer saçlarınız daha önce yapılan boyama işlemlerinden dolayı zarar gördüyse, saçınıza mutlaka nemlendirici ve saç bakım ürünleri uygulamayı ihmal etmeyin. Özellikle saçlarda kırık, nem kaybı ya da yanma varsa saç bakım ürünleriyle haftada en az bir kere yoğun bir bakım yapın.

Eğer saç bakımı için fazla vaktiniz yoksa kozmetik marketlerinde satılan ve şok bakım olarak geçen bakım ürünlerinden kullanabilirsiniz. Şok saç bakım ürünü olarak geçen bu ürünlerle saç uçlarınıza 3 ila 5 dakika arasında bakım yaparak, saç uçlarınızda meydana gelen kırıkların önüne geçebilirsiniz.  Saçınıza yaptığınız bu kısa süreli bakım sayesinde saçlarınızdaki ışıltılar daha parlak görünecek ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Son olarak, saçınıza ombre boya uygulamaya karar verdiyseniz, mutlaka ten renginize ve cilt tonunuza giden renkler seçmeye özen gösterin. Saç diplerinizdeki doğal renge uygun renk tonları hem daha doğal hem de daha yumuşak bir görünüm verir. Ombre işleminden önce cilt alt ton renginizi öğrenebilirsiniz.

Doğal saç ve ten rengine uygun seçtiğiniz renkler daha naturel görünmenizi sağlar. Ayrıca doğal saçınıza yakın renkleri makyajsız da rahatça kullanabilirsiniz. Özellikle sarı, gri, pembe ya da bu tarz iddialı renkler makyajsız kullanıldığında daha solgun görünmenize sebep olur.

Bir diğer konu ise, renk geçişlerinin yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Eğer ombre işlemi boyalı saç üzerine yapıldıysa saçın uzamasıyla birlikte dipten çıkan doğal renk kötü bir görüntü kazandırır. Saçınızda üç veya daha fazla renge sebebiyet vermemek için doğal saçınızın üzerine boyamayı tercih edin. Saça bakıldığı zaman koyu renk nerede başlıyor nerede bitiyor belli olmaması gerekir. Bu yüzden ombre işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli kural krepelerin nasıl yapıldığıdır.

Eğer saçınızda boya varsa ombre işlemini profesyonel bir kuaförde yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Ombre için yapılan kimyasal açma işlemi saçınızın yanmasına veya yıpranmasına sebep olabilir. Ombre fiyatları alarak uygun bulduğunuz bir kuaförde saçınızı yıpratmadan boyatabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: