Propolis Nedir? Propolisin Bilinmeyen 20 Faydası

propolis

Güçlü bir bağışlık sistemi sağlayan propolis, beslenmenizi desteklemeye yardımcı olur. Mantar, virüs ve bakterilerle aynı anda savaşır. Propolisin faydaları nelerdir, propolisin yan etkileri var mıdır?

Propolis nedir?

Propolis, en temel anlamıyla arıların ürettiği doğal bir maddedir. Propolis, bitkilerin filiz, tomurcuklarında ve ağaçlarda oluşur. Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlı maddelerden korumak ve kovanı temiz tutmak için ürettikleri temizleyici bir maddedir. Bu yüzden kovanların üzerini propolisle kaplarlar. Bal arılarının ürettiği mucizevi bir ürün olan propolis, en az arının ürettiği bal kadar kıymetli, sağlıklı ve faydalıdır. Propolis sık sık arı poleniyle karıştırılır ancak arı poleniyle hiçbir alakası yoktur. Propolis, sıcakta yumuşayıp soğukta katılaşan bir maddedir, erime noktası balmumunun altındadır. Sarı, gri, kahverengi ve kırmızı renkte olabilir. Sıcak havalarda eriyerek yapışkan bir hal alır.

Arılar propolisi gerektiğinde toplar ve çok çeşitli sebeplerde kullanmak için kovana taşırlar. Propolisi taşımak için polen sepetlerini kullanırlar. Yapışkan bir madde olması nedeniyle toplanması ve boşaltılması oldukça zordur. Propolis toplayan arı yükünü evci arıya yaklaşık 30 dakikada aktarabilir. Arı propolisi depo etmez, ihtiyaç duyuldukça toplanır. Propolis genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanır.

propolis nedir

Propolis biriktirme açısından arı türleri arasında farklılık vardır. Bazı türler diğerlerine göre daha fazla propolis biriktiriken bazıları örneğin tropik bölgelerde bulunan arılar hiç propolis biriktirmezler.

Arılar propolisi, kovanın iç duvarlarını düzgün hâle getirmek, peteklerin ağızlarını kapatmada ve başka canlıların içeriye girmesine engel olmak amacıyla kullanılır. Girdikten sonra ölen canlıları propolisle mumyalayarak kovanlarını koruma altına alırlar. Propolis kovandaki larvalara, mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etki gösterir.

Propolisin toplandığı bitkilerin tür ve çeşitlerine göre içeriğindeki bileşikler farklılık arz eder. Propolisin etkileri arıların bitkilerden topladığı antioksidan etkili bileşenlerine bağlıdır. Kovanda oluşan hasarların ve çatlakların onarımı için ve kovanlarını korumak amacıyla kullanılan propolisin rengi sarımsı yeşilden koyu kahverengiye kadar değişir.

Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra propolisi kovandan kazıyarak toplarlar. Bazı işlemlerden geçirilen propolis kullanıma hazır hale getirilir.

Propolisin içeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturur. Propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır. Propolis, % 55 oranında reçineli bileşikler ve balsam, % 30 balmumu, %10 aromatik yağ, %5 oranında ise arı poleni içerir.

propolis arı sütü

Propolis fiyatı nedir?

Sağlığa bin bir çeşit fayda sağlayan propolisin propolisin fiyatı;

Propolis yağı 30 TL’den 400 TL arasında

Kuru ya da yaş propolis halinde ise 400 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Propolis faydaları nelerdir?

Propolis faydaları; propolis, güçlü antimikrobiyal etkilere sahiptir ve doğal antibiyotik olarak bilinir. Propolis MRSA bakterisi de dahil olmak üzere 21 çeşit bakteri üzerinde, 9 çeşit mantar üzerinde, Giardia’nın da dahil olduğu 3 protozoa çeşidi üzerinde ve Herpes ve Influenza’nın da dahil olduğu geniş yelpazeli virüsler üzerinde inhibitör etki gösterir. Propolis ne işe yarar, açıklıyoruz.

 • Propolis, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda grip ve nezleyle de savaşır. Hastalık sürecinde propolis tüketmek iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Diş eti iltihaplanmalarında, ağız içinde çıkan yaralarda ve diş eti hastalıkları gibi sorunları iyileştirir. Propolis, sadece diş eti hastalıklarında değil, vücutta oluşan iltihaplı hastalıkların hemen hemen hepsinde olumlu etki gösterir.
 • Ülser, mide iltihaplanması gibi rahatsızlıkların üzerinde de oldukça etkilidir. Bunun yanında kulakta oluşan ağrı ve iltihaplanmalarda da etkindir.
 • Güçlü antioksidan özelliği ile cilt sağlığına iyi gelir, şampuana katarak saç derisinin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hücreleri yenileme sürecini hızlandırır. Bu nedenle yaraların hızlıca kapanmasına yardım eder. Ağız yaralarını iyileştirir. Ağız kenarları başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde oluşan uçukları tedavi eder.
 • Propolis kovanı koruduğu gibi vücudu da koruyarak bakteri ve mantar nedeniyle oluşabilecek hastalıklara yakalanma riskini en aza düşürür.
 • Propolisin en büyük etkisi içeriğindeki C vitamini ile beraber hücreleri yenileyici özelliği sahip olmasıdır. Ayrıca kanser hücrelerini de önlemesi ile bilinir. Düzenli propolis kullanımı kanserli hücre ve tümörlerin en aza indirilmesini sağlayarak kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

propolis fiyatları

Propolis yan etkileri nelerdir?

Propolis yan etkileri, bilindik büyük bir zararı yoktur. Propolis antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu nedenden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Arıların yaptığı propolis doğal bir maddedir ve insan sağlığına pek çok faydası  bulunur. Propolis oldukça güçlü bir antioksidan olduğu için kullanırken dikkatli olmalısınız.

 • Bal gibi arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerin propolis tüketmeleri sağlık açısından sakıncalı olabilir.
 • 2 yaşının altında olan çocuk ve bebekler için propolis tüketimi önerilmez.
 • Hassas vücut tipine sahip olan kişiler için propolis tüketimi doğru olamayabilir. Propolis kullanmanız halinde ellerde ve vücutta kızarıklıklar, kaşıntı ve deri döküntüleri görülürse kişinin hemen doktora görünmesi gerekir. Görülen bu durum alerji belirtisi olabilir.
 • Astım rahatsızlığı olan kişiler propolis kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 • Kimyasal ilaç kullanan kişiler üzerinde propolis kötü etkilere neden olabilir. Propolis kullanmadan önce bir uzman tavsiyesi alınması gerekir.
 • Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların kullanımında propolis kullanımı önerilmez.
 • Alkol ile birlikte propolis kullanan kişilerde mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir.

Propolis damla

Propolis damla, doktorunuz tarafından faklı bir şekilde önerilmediyse; sağlığınız için uygun propolis kullanımı şu şekildedir:

Propolis kullanımı;

 • 10 damla propolisi yarım bardak suya damlatarak içebilirsiniz.
 • Propolis damlayı 10 damla olarak yarım bardak meyve suyuna damlatıp içebilirsiniz.
 • Propolis damlayı bir tatlı kaşığı bal üzerine 10 damla olarak damlatıp propolisli balı yutabilirsiniz.
 • Propolis damlayı yarım dilim ekmeğe 10 damla damlatarak ekmeği yiyebilirsiniz.
 • Bir adet kesme küp şekere 10 damla propolis damla damlatıp sonra şekeri tüketebilirsiniz.
 • Propolis damlayı doğrudan ağzınıza 10 damla olarak damlatarak tüketebilirsiniz.

Sabahları kahvaltıdan önce 10 damla propolis almak çok önemlidir. Verdiğimiz bu 6 yöntemden sizin için uygun olanı seçip uygulayabilirsiniz.

Eğer propolisi soğuk algınlığı, nezle veya gripe karşı kullanacaksanız, hasta olacağınızı hisseder hissetmez kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece hastalığınızı önlemiş olursunuz. Bu durumda tüketeceğiniz propolis damla sayısını 20 damlaya çıkartın.

Propolis damlayı onkolog uzmanları kanser hastaları için günlük 30 damla olarak tavsiye etmektedir. Kanser hastaları kullanacaksa tedavide kullanılan diğer ilaçlara etkisi olabileceğinden mutlaka tedaviyi yürüten doktorunuza danışmanız gerekiyor.

propolis faydaları

Propolis krem

Propolis krem, yüksek dezenfekte özelliğine sahiptir. Böylece çizik ve yaraların mikrop kapmaması için anti septik etki gösterir. Propolis krem, el, ayak ve cilt için kullanılabilir.

Cildi besler, yumuşatır ve cildinize canlılık kazandırarak cilt altındaki hücreleri yeniler. El ve ayaklardaki çatlakları kısa sürede iyileştirir. Yüksek derecedeki mikrop öldürme özelliği ile mantar ve sedef hastalıkları için de kullanılabilir.

Bel, boyun, sırt, bacak, eklem ağrıları ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

 

Dikkatinizi Çekebilir: