Sirkeli Suyun Faydaları – Sirkeli Su ile Zayıflamak – Sirkeli Su İçmek

sirkeli su

Sirke çok yönlü kullanımı sayesinde çoğu kişinin asla evinden eksik etmediği ürünlerin başında geliyor. Yüzyıllar boyunca mutfaklardan ev temizliğine, saç ve cilt bakımına hatta ve hatta sağlık problemlerine kadar pek çok konuda başvurulan sirkeli su hakkında merak edilen tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sirkeli suyun faydaları

Asidik yapısı nedeniyle doğru miktarda kullanılmaya özen gösterilmesi gereken sirkeli su şifa olduğu durumlar nedeniyle oldukça seviliyor. Keskin kokusuna dayanabilen kişilerin neredeyse kullanmadığı alan bulunmadığı sirkeli suyun faydaları detaylı bir ele alınacak olursa kişilerin neden sirkeden vazgeçemediği daha net anlaşılır.

 • Kramp sorunları; oldukça değişik bir kullanım alanı olan sirkeli su, aniden ortaya çıkan kramp kasılmalarının çözülmesinde etkili oluyor. 1 bardak ılık su içerisine atılan 2 tatlı kaşığı sirke, kramp oluşan bölgeye masajla beraber döküldükten kısa bir süre sonra rahatlama hissi ve acıda azalma etkisi gösteriyor.
 • Öksürük ve burun tıkanıklığı; sirkeli su ateş düşürmek için genellikle ilk akla gelen yöntem sayılsa da gribal enfeksiyonların tedavisinde de başvuruluyor. Öksürük için sirkeli su içmek fayda sağlarken, burun tıkanıklığına da buhar tedavisi uygulanabilir. Sirkeli su içmek için 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı sirke oranında ayarlama yapmalısınız. Unutmayın ki asidik yapısı nedeniyle faydadan çok zarar getirebilir.
 • Kilo problemi; sirkeli suyun faydaları arasında başı çeken zayıflatma konusunda özellikle kadınlar sirkeli su zayıflatır mı diye fazlasıyla merak ediyor. Elbette başlı başına sirkeli su ile zayıflama oldu demek doğru bir durum değil fakat güne 1 bardak sirkeli su ile başlamak oldukça faydalı kabul ediliyor. Özellikle de sirkeli limonlu su ile zayıflayanlar çok faydasını gördüğünü belirtirken, spor yapmıyorsanız yani hayatınızda hareket yoksa tek başına sirkeli su zayıflatır mı sorularına yanıt aramamalısınız. Yeri gelmişken sirkeli limonlu su ile zayıflayanlar için küçük bir uyarı daha yapmak gerekiyor. İkisi de fazlasıyla asit barındıran limon ve sirkeyi beraber kullanırken çok dikkatli olmalısınız.
 • Enfeksiyonlar; sirkeli su ile zayıflama dışında enfeksiyonlardan korunma amaçlı kullanımı da fazlasıyla yaygın. İçerisindeki antiseptik özelliği sayesinde her gece uyumadan 1 bardak sirkeli su içmenin faydaları özellikle de kış döneminde kendisini gösterir.
 • Kan şekeri dengeleme; sirkeli su içmenin faydaları arasında insülin direncini güçlendirmesi de bulunuyor. Özellikle de elma sirkesinin içerisinde bulunan antiglisemik özellik sayesinde kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.
 • Diş ve ağız sağlığı; sirkeli su içmek neye yarar diye araştırma yaparsanız özellikle ağız kokusuna da birebir olduğunu görebilirsiniz. Rahatsızlık veren bu kokuya çözüm olması dışında ağız içerisinde oluşan yaralar, diş etinde meydana gelen iltihaplanmalar içinde sirkeli su ile gargara yapmalısınız.
 • Sindirim sistemi; yapısındaki asitlikten dolayı sirkeli su içmek neye yarar diye basit mantık kurabilirsiniz. Mideye ulaşan gıdaların daha hızlı sindirilmesi için içilen 1 bardak sirkeli sudan fayda alınabilir.
 • Spor sonrası; sirkeli su ateş düşürücü özelliğiyle genellikle hastalık durumlarında akla gelir ancak bilinmeyen diğer bir faydası da yararlı enzimleri içeriyor olması. Özellikle de spor sonrasında içilen 1 bardak sirkeli su sayesinde spor anında kaybedilen enzimleri geri kazanabilirsiniz.
 • Ateşlenmeler; sirkeli su ateşe iyi gelir mi sorusu için bazı kişiler ateşlenme sebebinin önemli olup olmadığını merak ediyor. Bu durum için genellikle sirkeli suya batırılan bez ile tampon yapıldığı için içiniz rahat olsun, hangi hastalıktan kaynaklanırsa kaynaklansın sirkeli su ateşe iyi gelir mi diye tereddüt etmeden uygulayabilirsiniz.
 • Sivilceler; özellikle ergenlik döneminde baş belası haline gelen sivilceler için sirkeli su ile yapılabilen 2 uygulama mevcut. İster her öğünde 1 bardak sirkeli su için isterseniz bu karışımı pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye uygulayın. Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek nokta, hassas bir cildiniz varsa sirke tahrişe sebep olabilir. O nedenle önce cildin görünmeyen bir kısmında deneme yapmalısınız.
 • Baş ağrıları; dayanılmaz ağrılar için sirkeli su sinüzit konusunda farklı uygulamalarla karşınıza çıkabilir. Özellikle de buruna sirkeli su çekenler sinüsleri boşaltmada etkili olduğunu belirtiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yine sirkenin miktarı oluyor çünkü buruna sirkeli su çekmek zararlı mı değil mi net bilgiyi ancak doktorlardan alabilirsiniz. Doğru miktar kullanıldığında sirkeli su sinüzit boşaltmada etkili bir yöntem fakat doktor onayı almadan işlem yapmak doğru değil. Özetle buruna sirkeli su çekmek zararlı mı değil mi net bir şey söylemek ancak doktor kontrolünden sonra mümkün. Doğru oranda buruna sirkeli su çekenler fayda görüyor ancak bilmediğiniz bir rahatsızlığı da tetikleme durumunu göz önünde tutmalısınız.

sirkeli su saç

Saç ve cilt bakımında sirkeli su kullanım tavsiyeleri

 • Temizlikte hijyen için kullanılan sirkeli su, saç bakımında kepek ve matlaşmalara karşı kullanılıyor. Yine oranını doğru ayarlamak gereken sirkeli su ile duştan sonra saçınızı durularsanız hem kepek sorunu ortadan kalkıyor hem de matlaşan saç parlaklık kazanıyor.
 • Yine aynı şekilde sirkeli suyu pamuk yardımıyla cilt temizliğinde kullanırsanız sivilcelerin kuruması, siyah noktaların azalması ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Özellikle sigara kullananların el ve tırnaklarına sinen kötü sigara kokusunu sirkeli su ile giderebilirsiniz. Aynı zamanda sararmaya başlayan tırnaklara da çözüm getiren sirkeli su hassas ciltlerde dikkatli kullanılması gereken bir ürün.
 • Koltuk altı ve ağız kokusunda da etkili olan sirkeli su, bakteri oluşumunu da engelleyen etkenlere sahip.

Dikkatinizi Çekebilir: