Ebegümeci Faydaları Neledir ? Ebegümeci Otu – Ebegümecigiller

ebegümecigiller

Ebegümeci Nedir?

Öncelikle ebegümeci hakkında biraz bilgi vererek yazımıza başlayacağız ve kafanızdaki ebegümeci nedir sorusuna cevap arayacağız. Gerçek bir protein ve C-vitamini deposu olan ebegümeci, kalsiyum ve fosfor bakımından da doğal bir kaynaktır. Ebegümeci bitkisi, Anadolu’da yapraklarından sarma yapılan yine yapraklarından ve ince dallarından salatası yapılan bir bitkidir ve özellikle Akdeniz bölgesinde oldukça bilinmektedir.

Ebegümeci çok farklı bir bitkidir. Eğer ebegümecini yanlış karışımlarda kullanırsanız diğer şifalı bitkilerin tedavi edici gücünü neredeyse tamamen ortadan kaldırabilir. Bu nedenle ebegümecinin karıştırılacağı bitkilerin ve karışım oranlarının çok iyi bilinmesi gerekir ki o etkiyi yok etmesin.

Ebegümeci otu

Ebegümeci faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da onaylanmaktadır. Ebegümeci bitkisi, içeriğinde bulunmayan ancak diğer bazı bitkilerde bulunan etkin maddelerin tedavi gücünü ve işlevini arttırıcı özelliklere sahiptir. Örneğin akciğer sağlığı için Isırgan & Ebegümeci bitkilerinin birlikte kullanılması daha etkili bir sonuç verecektir. İbrahim Saraçoğlu, kaynayan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı Isırgan & Ebegümeci karışımı ilave edip kısık ateşte altı dakika kaynatıldıktan sonra her gün günde iki kez sabah kahvaltısından 15 dakika önce ve akşam yemeğinden iki saat sonra bu karışımın içilmesini önermektedir. Bu şekilde ebegümeci çayı faydaları sizde de etkin bir rol oynayacaktır. Başka türlü ebegümeci çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizin için çok kolay bir tarifimiz var; 1 yemek kaşığı ebegümecini 2 bardak suya ekleyip 10 dakika kaynatarak da ebegümeci çayı elde edebilirsiniz.

ebegümeci otu

Ebegümeci faydaları nelerdir?

Koruyucu ve yumuşatıcı etkiye sahip olan ebegümeci tohumu, birçok hastalığa iyi gelmektedir ancak uygulanacak kürler öncelikle doktora danışılmalı ve tedaviye uygunsa alternatif olarak denenmelidir. Ebegümecinin aşağıda listesi verilen hastalıklarda yararı görülmüştür.

Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci Faydaları
Ülser, gastrit ve diğer mide sorunlarında
Bağırsak ve mesane rahatsızlıklarında
Mide ve bağırsaklarda sindirim sistemi tahrişleri ve iltihaplarında
Solunum yolu iltihaplarında ve tahrişlerinde
Nezlede
Akciğer ve bronş rahatsızlıklarında
Nefes darlığında
Öksürük ve ses kısıklığında
Faranjit, laranjit, boğaz ve bademcik iltihabında
Ağız, burun ve boğaz kuruluğunda
Mide bulantıları ve kusmalarında
Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasında
Ateş düşürücü olarak
Kulunç ağrılarını geçirmede
Uykusuzlukta
Rahim iltihaplarında
İdrar yolları iltihaplarında
Guatr tedavisinde
Siroz tedavisinde
Böbrek iltihaplarında ve rahatsızlıklarında
Kireçlenmelerde
Süt arttırıcı özelliği ile yeni doğum yapmış kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

ebegümeci nedir

Ebegümeci otunun faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Eğer siz de ebegümecinin faydalarını merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız. İşte ebegümeci faydaları

 • Saç Sağlığında: Saç diplerindeki kaşıntı ve aşırı yağlanma için ebegümeci mükemmel bir tedavi yöntemidir. Ebegümecini 2-3 dakika kaynatarak haftada birkaç kere saçlarınıza uygulayabilir ve farkı birkaç ay içerisinde görebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde saçlarınız hem parlak ve yumuşak olacak hem de aşırı yağlanma ve kaşıntı sorununuz son bulacak. Ebegümeci aynı zamanda saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzamasına da yardımcı olmaktadır.
 • Cilt Güzelliğinde: Ebegümecinin faydaları arasında ikinci sırada cilt sağlığı geliyor. Eğer cildinizde şişme, yara, yanık gibi problemler varsa ebegümeci bitkisini kaynatarak lapa hale getirebilir ve cildinizdeki problemli yerlerin üzerine sürebilirsiniz. Ebegümeci bitkisi, cildinizin yenilenmesini sağlayacak ve cildinizdeki hücrelerin bağışıklığını artıracaktır. Bu sayede de zararlı bölgeleri iyileştirecektir. Elde ettiğiniz ebegümeci lapasını yaralarınıza sürdüğünüzde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.
 • Mide rahatsızlıklarında: Özellikle gastrit sorununa iyi gelen ebegümeci, mide rahatsızlıklarının da dostudur. Mide bulantıları ve kusmaya iyi gelen ebegümeci bitkisini kaynatarak tüketebilirsiniz.
 • Bağırsak sorunlarında: Protein ve C vitaminince zengin olan ebegümeci, bağırsak sorunlarının çözümünde de etkilidir. Sindirim sisteminizi düzenleyen ebegümeci, kilo vermenizi de sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra iyi bir idrar söktürücü olduğunu da belirtmeliyiz.
 • Solunum yolu tedavisinde: Ebegümeci, üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Astım, bronşit gibi üst solunum yollarının rahatlatılması için tercih edebileceğiniz doğal bir yöntem olan ebegümeci karışımları, aynı zamanda soğuk algınlığına da iyi gelir. Bunların dışında ebegümeci, bademciklerdeki iltihaplanmaları önler, öksürüğü hafifletir ve balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Solunum yolları tedavisi için ebegümeci çiçeği sonbahar aylarında toplamalı, yaprakları ve çiçekleriyle birlikte güneşte kurutmalısınız. Günde en fazla 3 bardak ebegümeci çayı tüketebilirsiniz. Ebegümeci çayı için 1 yemek kaşığı ebegümeci bitkisini 1 bardak suda 15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra tüketebilirsiniz.

Başlıca ebegümeci çiçeği faydaları bu şekilde sıraladıktan sonra gelelim ebegümecinin yapımına.

ebegümeci faydaları

Ebegümeci nasıl yapılır?

Ebegümecinin birçok kullanım çeşidi vardır. Ebegümecigiller arasında ilk sırada yer alan ebegümecinin 3 farklı kullanım şeklini gelin birlikte görelim.

 1. Lapa: Taze ebegümeci bitkisini bir kapta çiçekleri ve yaprakları ile birlikte ezin, çok az su ile ısıtılıp vücudunuzu yakmayacak sıcaklığa gelince iyileşmesini istediğiniz bölgeye sürün.
 2. Çay: Ebegümeci bitkisinin yapraklarını ve çiçeklerini elinizle parçalara ayırdıktan sonra 250 ml soğuk suda ara sıra karıştırarak 8-10 saat demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve ısıtarak için günde bir bardak tüketin.
 3. Banyo: Banyo yaparken de kullanabileceğiniz 10 gram ebegümeci bitkisini 1 litre suda yaprakları ve çiçekleri ile birlikte 8 saat bekletin. Sonrasında bu karışımı süzün. Tüm bunları yaptıktan sonra bitkiniz artık banyoda kullanıma hazır, her banyoda kullanabilirsiniz.

Ebegümeci pişirmenin püf noktaları

Ebegümecini çorbalarda, zeytinyağlı yemeklerde ve salatalarda sağlıkla tüketebilirsiniz. Sert yapraklara sahip olan ebegümecini hazırlamadan önce mutlaka kaynatmak gerekir. Ebegümeci yapraklarını kaynatırken yaprakları kendi suyunda pişirmek çok önemlidir. Ebegümecini pişirme süresini 10 ile 12 dakika arasında tutmak ve bu süreyi geçirmemek önemlidir. Ebegümeci pişirilirken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da su miktarıdır çünkü yapraklar pişerken kendi suyunu da vereceği için bir bardaktan fazla su eklenmemesinde fayda vardır.

Ebegümecinin mevsimi ve saklanma şekli

Ebegümeci bitkisi doğada kendiliğinden yetişmektedir. Yol kenarlarında, harabelerde ve tarlaların ekilmemiş kısımlarında görebileceğiniz ebegümeci bitkisinin yaprakları, mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır. Çiçekleri ancak büyüdükten sonra toplanabilen ebegümeci, haziran ayının başından eylül ayına kadar toplanabilir. Genellikle taze olarak tüketilmesi tercih edilen ebegümecinin kökleri de kurutulur. Ebegümecinin yaprakları da güneş almayan bir bölgede kurutularak kavanozlarda saklanabilir.

Ebegümeci zararları nelerdir?

Ebegümeci faydaları ve zararları kişiden kişiye değişir. İlaçlarla birlikte kullanılmaması gereken ebegümeci, hamile adayları tarafından da kullanılmamalıdır. Bunun dışında da birkaç zararı vardır. Aşağıda bunları okuyabilirsiniz.

 • Ebegümecinin içerisinde bulunan bazı maddeler bayanların gebe kalmasını zorlaştırdığı için hamilelerin kullanılması önerilmemektedir.
 • Ebegümecini tüketen kişilerin günlük taze olarak hazırlayıp tüketmeleri tavsiye edilir çünkü kalan ebegümeçleri ekişini yitireceği için yan etkileri de fazla olabilir.
 • Düzensiz ve bilinçsiz ebegümeci tüketimi kişilerde kalp krizine neden olabilir.
 • Aşırı ebegümeci tüketilmesi kişilerde sinirlilik, agresiflik, uykusuzluk ve düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.
 • Ebegümecini bilinçsiz kullanan kişiler, kendini gergin hissedebilir. Bunu engellemek için ebegümecini düzenli ve verilen ölçülerde kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: