Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir – Mide Ekşimesi Neden Olur ?

mide ekşimesi neden olur

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Fazla yemek yedikten sonra yaşanan mide sorunlarından biri olan mide ekşimesi, sadece tüketilen gıdalara bağlı olarak ortaya çıkmayabilir ve çoğu zaman mide yanmasıyla karıştırılır. Pek çok kişinin muzdarip olduğu mide ekşimesi veya yanması konusunda yanlış bilinen durumlardan bahsederek oluşturacağımız yazıda, mide ekşimesi neden olur nasıl geçer gibi ana başlıklara değinerek ilerleyeceğiz.

Mide ekşimesi ve mide yanmasının farkı

Öncelikle mide yanması ekşi tadı hissetmeyle alakalı bir durum zannedilebilir fakat ekşime ve yanma konusunun ayrı ayrı ele alınması daha doğru. Mide yanması ekşi tat oluşturduğu ve ekşime denilen durumla ortak belirtiler taşıdığı için karışıklık yaşanması gayet doğal bir durum.  Doğru tedavi için mide yanması ve mide ekşimesi nedir ayrımını bilmek gerekir. Sindirim için gerekli olan mide asidi az miktarda üretilir ve kişinin aldığı gıdayı öğütmeye yetmezse ortaya çıkan durum mide yanması olarak tanımlanır. Mide yanmasının belirtileri arasında kabızlık, şişkinlik, yemekten sonra midede oluşan yanma hissi, yavaş sindirim ve hızlı doymak sayılabilir. Mide ekşimesi nedir diye incelersek de mide yanmasının tersidir demek yanlış olmaz. Gereğinden fazla mide asidi üreten vücut, bu asidi yemek borusundan ağza doğru iter ve göğüs kısmında yanma oluşur. Böyle durumda ortaya çıkan mide ekşimesi belirtileri arasında soğuk su içme isteğinin artması, kabızlık, şişen diş etleri, yemek yemeden önce midede ekşime oluşması ve yemek yediğinde ortadan kalkma hissi var. Mide ekşimesi belirtileri ve yanma belirtilerinin benzer olması durumu zorlaştırabilir fakat dikkat ederseniz etkileri en aza indirgeme şansınız var.

mide ekşimesi

 Mide ekşimesinin ortaya çıktığı durumlar

Yaş sınırı olmadan pek çok kişinin mide ekşimesi neden olur nasıl geçer sorunlarıyla boğuşabiliyor olmasının belli başlı sebepleri bulunuyor. Daha farklı sebeplerle de ortaya çıkabilir ancak genellikle bu sorunu yaşayanlarda görülen mide ekşimesi belirtilerini listeleyelim.

  • Hareketsiz yaşamayı alışkanlık edinmek
  • Tek seferde büyük porsiyonlarla yemek yeme alışkanlığı
  • Besin alerjisi gibi hassasiyetler taşıma
  • Obezite
  • Yüksek derecede strese bağlı yaşam tarzı
  • Aşırı spor yapıp çok az dinlenme
  • Hamilelik
  • Yaşlanmaya başlama
  • Yemek borusunda meydana gelen olumsuz durumlar
  • Kötü beslenme ve besin eksikliği yaşama

Daha pek çok nedeni bulunan mide ekşimesi neden olur konusunda konunun uzman doktorlarıyla görüşmekte fayda var ancak mide ekşimesine ne iyi gelir konusunda araştırma yapıyorsanız, birkaç öneriden bahsedebiliriz.

Mide ekşimesi hakkında merak edilenler

Boğazda oluşturduğu yanma ve acı hissi dışında göğüste de yanma oluşturan mide ekşimesi hamilelik belirtisi mi diye meraklanan pek çok kadına ilk söylenmesi gereken şey, evet hamilelik döneminde mide ekşimesi sorunu yaşanır ancak tek başına mide ekşimesi hamilelik belirtisi mi acaba diye düşünmek yeterli değil. Hamileliğin diğer belirtilerini de taşıyorsanız bir test yaptırıp durumu netleştirmek gerekir. Yoksa tek sebebe bağlayarak herhangi bir durum için teşhis koymak doğru değil. Bu konu dışında mide ekşimesi ve gaz konusunda da merak edilen konular olabiliyor. Ekşime sonucunda ortaya çıkan gaz problemi şişkinlikten kaynaklanır. Eğer böyle durumlarda portakal ve greyfurt gibi meyveler tüketilirse mide ekşimesi ve ishal durumları da beraber görülebilir. İshalle beraber yaşanan mide ekşimesi ilaç ile tedavi edilir veya bitkisel yöntemlere başvurulur. Mide ekşimesi ve gaz oluşumu normal kabul edilirken mide ekşimesi ve ishal oluştuysa, bir türlü geçmiyorsa doktora başvurmak gerekir. Özellikle çocuklarda yaşanan bu tarz durumlarda mide ekşimesi neden olur ve nasıl tedavi edilecek konularında uzman doktorlarla çalışmak iyileşme süresini hızlandırmayı sağlar.

mide ekşimesine ne iyi gelir

Mide ekşimesini hafifleten veya geçiren yöntemler

Farklı sebeplerle ortaya çıkan mide ekşimesi ilaç kullanımıyla geçirilebilir ancak doğal yollarla bu rahatsızlıktan korunmak istiyorsanız ve mide ekşimesine ne iyi gelir diyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Aşırı baharatlı ve tuzlu gıdalar, şekerli ve gazlı içecekler, kızarmış gıdalar, alkol ve kafein içeren içecekler ve asidik gıda diye tanımlanan sarımsak, soğan, domates gibi gıdalara sınırlama yapılması gerekir. Besinlere dikkat ederek ve daha özenli bir hayat tarzı benimseyerek bu hastalığın oluşmasını engelleyebilirsiniz. Mide ekşimesi yanmasına ne iyi gelir, bu durumu nasıl hafifleteceğim diyorsanız da bir miktar limon suyu tüketebilirsiniz. Ancak midede oluşan fazla asidi nötr hale getirebilen limon fazla tüketilirse ishal durumunu tetikleyebilir. Bunun dışında mide ekşimesi nasıl geçer bitkisel tedavi uygulamak isteyenler hayatlarından hareketi asla çıkarmamalılar. Düzenli egzersiz yapıp, sağlıklı beslenmeleri gerekir. Bu sorunla karşı karşıya kalındığı anda mide ekşimesi yanmasına ne iyi gelir diye çare arayanlar biraz çiğ patates suyu içebilir. Aynı zamanda mide ekşimesi nasıl geçer bitkisel tedavi istiyorum diyenlerin yöneldiği bir başka yöntem de beyaz kil oluyor. Kulağa alışılmışın dışında bir tedavi gibi gözükse de 1 bardak su içerisinde çözülen beyaz kil 10 dakika sonra içildiğinde ekşime ve yanmayı durduruyor. Aynı zamanda toksinleri atmaya da faydalı olduğu söylenen beyaz kil dışında tüketebileceğiniz bir diğer gıda da Japon umeboshi erikleri oluyor. Tuzlu ve asidik bir yapısı olan bu erikler midenin rahatlama sürecini hızlandırıyor. Genellikle de dil ortasına koyup biraz bekledikten sonra yutulan bu değişik erik, hızlı çözüm arayanların yardımına koşabiliyor. Önerilen yöntemler işe yaramadığında da doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlara başvurabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: