Buscopan Nedir, Ne İlacıdır ? Buscopan Ne İşe Yarar, Faydaları

buscopan ilaç

Hemen hemen her evde bulunan ve baş ağrısı durumlarında kullanılan bir ilaç buscopan. Yaygın kullanılan ağrı kesiciler arasında yer alan bu ilaç genellikle kısa sürede ağrıların geçmesini sağlıyor. Buscopan plus sayesinde pek çok ağrının hafiflemesi mümkün. Ancak her ağrıda buscopan plus seçeneğine başvurmak da doğru olmaz. Ağrının kaynağının öğrenilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması şarttır. Nedenini bildiğiniz ve tehlike arz etmeyen ağrıların geçmesi için buscopan ilacı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Buscopan nedir, nasıl kullanılır ve buscopan yan etkileri nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Buscopan Nedir?

Buscopan nedir sorusunu ilk cevabı elbette ağrı kesici olur. Bu ilaç spazm giderici bir etkiye sahip. Bu nedenle ilacın kullanıldığı birçok alan var. Buscopan ne ilacı sorusu için net bir cevap vermek zor çünkü ilaç birden fazla ağrıda kullanılıyor. Buscopan ne ilacı sorusuna genel bir cevap vermek gerekirse eğer kısa sürede oluşan ağrıların giderilmesi örnek gösterilebilir. İlaç içerisinde bulunan bileşenler hafif ve orta dereceli ağrıları giderir.

buscopan

Buscopan Kullanım Alanları

Buscopan ilaç yaygın bir kullanım alanına sahip olduğu için neye kullanılır ve hangi ağrıları giderir sorusu bir hayli fazla. Buscopan ne için kullanılır, hangi ağrılara iyi gelir, ve kullanım sonrasında neler olur sorularına cevap bularak kullanım alanını sınırlamak mümkün. Buscopan ilaç aniden ortaya çıkan, hafif şiddetli ve ciddi bir sağlık problemi kaynaklı olmayan ağrıların giderilmesinde kullanılır. Aşağıda buscopan ilacın kullanım alanlarını görebilirsiniz.

 • Safra kesesi ağrıları
 • Böbrek taşından meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde
 • Mide ağrıları ve mide ülseriyle meydana gelen ağrılar
 • Doğum sonrasında meydana gelen hafif ve orta şiddetli, herhangi bir sağlık problemi taşımayan ağrılar (dikiş açılması vb durumlar hariç)
 • Sindirim sistemine fazla yüklenilmesi ve sindirim sisteminin görevini tam olarak yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan ağrılar
 • Herhangi bir kadın hastalığının olmadığı kişilerin sancılı geçen adet dönemlerinde
 • Üşütme nedenli karın ağrıları
 • Yorgunluk, stres, uykusuzluk ve halsizlik nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları
 • İdrar kesesinde ve idrar yollarında enfeksiyona bağlı ağrılarda (enfeksiyonun giderilmesine özel ilaç kullanılmalı ancak ağrılı durumlarda buscopandan destek alınmalı)
 • Kas kasılmalarında

Buscopan hap ağrı kesici özelliğe sahip olduğu kadar kas gevşetici özelliğe de sahip. Kasların ani kasılması ve ağrı yapması sonucunda buscopan hap kullanılabilir. Kaslarda meydana gelen kasılmaları düzenleyen ve düzelten ilaç aynı durumunun tekrar yaşanmasının da önüne geçer. Ayrıca buscopan mide ve bağırsak kaslarının da aniden kasılmasını önleyerek sağlık problemlerinin meydana gelmesinin önüne geçer.

buscopan ne ilacı

Buscopan Yan Etkileri

Eğer buscopan ilaç doz aşımına uğranılmadan kullanılırsa herhangi bir yan etki göstermez. Ancak kişinin buscopan draje içerisinde bulunan etken maddelere karşı bir rahatsızlığı varsa dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle buscopan draje kullanılmadan önce ilaç içeriğine göz atmanızda fayda var. Buscopan ilacın içerisindeki etmen maddelere karşı duyarlılığı olan kişilerde ilaç kullanımından sonra ağız kuruluğu, kalp atışlarında hızlanma, deri reaksiyonları, deride kızarıklık ve kan basıncında düşme gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

Buscopan kullananlarda meydana gelen en yaygın yan etkilerden biriyse görme bozuklukları. Elbette görme bozukluğu her bireyde yaşanmaz. Yalnızca görmede bulanıklaşma bir süreliğine kendini gösterebilir. Gözlerde meydana gelen basınç beraberinde gözde bulanık görmeyi de getirir. Ayrıca gözlerde ağrı ve renk ayırt etmelerde sorun da yaşanabilir. Buscopan yan etkileri ilacın etkisi geçtiğinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Ancak yan etkilerin şiddeti fazlaysa ve kişi kendini iyi hissetmiyorsa kesinlikle bir uzmana danışılması gerekir. Buscopan kullanımı sonrasında sindirim ve boşaltım sistemlerinde meydana gelen yavaşlama sonrasında mikroplara karşı da dikkatli olmak gerek. Buscopan ilacın bilinen diğer yan etkileriyse aşağıdaki gibi:

 • Yüzde ve dudaklarda şişme
 • Baygınlık hissiyle birlikte gelen bunalma ve sonrasında yaşanan baş dönmesi
 • Dudaklarda meydana gelen şişliğin beraberinde dil ve boğazlarda da şişlik getirmesi
 • Kurdeşen ve deride dökülmelerin yaşanması
 • İdrara çıkamama

buscopan plus

Buscopan Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir ağrı sonrasında kullanılacak ilacın buscopan olmasına karar verdikten sonra akıllara başka bir soru takılıyor, o da buscopan ilacın nasıl ve hangi dozlarda kullanılacağı. Buscopanın kullanımına her şeyden ve herkesten önce doktorunuz karar vermelidir. Eğer buscopan prospektüsünde yer alan kullanım şeklini merak ediyorsanız ilaç içerisinde bu bilgi edinmeniz mümkün.

Buscopan plus yetişkin bir insanda ayrı, çocukta ayrı bir kullanıma sahip. Yetişkinlerde ifade edilen kullanım ise günde 3 defa 1 ya da 2 tablet alınabileceği yönünde. Bir gün içerisinde en fazla kullanılabilecek buscopan tablet sayısı 6. Hatta buscopan tablet sayısı 4-5 olarak da tutularak olası problemlerin önüne geçilebilir. Ayrıca buscopan ilacının 10 yaşından küçü çocuklar tarafından kullanılması tehlikeli olabilir. Ağız yoluyla bir bardak su içerek yutulabilen buscopan plus film tablet çiğnenmez.  Buscopan ilaç kullanımı sonrasında alkol alımlarına da dikkat etmek gerekir. Buscopan film tablet gözlerde geçici bulanıklık ve görme kaybına neden olabileceği için ilaç kullanıldıktan sonra araç kullanılmaması gerekir. Eğer kullanılan başka bir ilaç varsa buscopan içeriğine bakıldıktan sonra kullanılmalı.

Buscopan İçeriği

Buscopan 10 mg ve 20 mg gibi seçenekler sunuyor. Bu seçenekler içerisinde bulunan etken maddelere göz atarak ilacı kullanmanızda fayda var. Buscopan endikasyonları hakkında gerekli bilgileri edindiyseniz eğer buradan buscopan içeriğine de göz atabilirsiniz. 1 adet buscopan film tablet içerisinde 10 mg Hiyosin-N-butilbromür ve 500 mg Parasetamol yer alıyor. Buscopan 10 mg ya da 20 mg içeriklerinde farklı değerlere rastlamanız da mümkün.

buscopan nedir

Buscopan Fiyat

Buscopan fiyat konusunda bütçe dostu bir özelliğe sahip. Herkes kolaylıkla buscopan alıp kullanabilir. Reçeteli ve reçetesiz alımlarda ücret değişikliği yaşanabilir. Buscopan fiyat aralığı 5 – 15 arasında değişiklik gösteriyor. Alınan yer fiyat konusunda oldukça etkili.

Buscopan Ampul

Buscopan ampulü film tablet ve drajeden ayıran en temel özellik sindirim ve üreme, boşaltım sistemleri üzerinde olan kas gevşetici etkisi. Bu bölgelerde meydana gelen spazmları önleyen buscopan ampul aynı zamanda yeni spazm oluşumlarının da önüne geçiyor. Buscopan ampul uygulamasınınsa bir sağlık personeli tarafından iğne yardımıyla deri altına dikkatli bir şekilde enjekteyle yapılması gerekir. Buscopan ampulün günde 100 mgdan fazla kullanılmaması gerekir. Aksi takdir de doz aşımı yaşanabilir. Buscopan muadili olan ampul formu aynı zamanda kana daha hızlı karışır ve ağrının daha çabuk ortadan kalkmasını sağlar. Buscopan muadili ilaçlar kullanacakların yan etkilere dikkat etmesi ve risk grubu içerisinde yer almadığına emin olması gerekir. Hafif bir ilaç gibi gözükse de diğer ilaçlarla ve hastalıklarla bir araya geldiğinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Eğer hamileyseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa kesinlikle buscopan kullanımını doktorunuza sormalısınız. İlaç anne karnındaki bebeğe olumsuz bir etki gösterebilir. Aynı durum hamile kalmayı planlayanlar için de geçerli. Emzirme döneminde olan annelerin de kullanım öncesinde doktorlarından onay alması ve dozu ona göre kullanması gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir: