Ginseng Faydaları Nelerdir ? Ginseng Nasıl Kullanılır – Ne İşe Yarar

ginseng

Yerine göre çok faydalı yerine göre de oldukça zararı bulunan pek çok bitki, artık insanların mutfaklarından eksik etmediği şeyler arasında sayılabilir. Kullanım önerileri dikkatle izlendiğinde şifa kaynağı sayılabilen ve son dönemlerde giderek popüler olan ginseng, bu şifalı bitkiler arasındaki yerini çok uzun yıllardır koruyor. Ginseng ne işe yarar, ginseng ne demek gibi konu hakkında merak edilen tüm detayları derlemeden inceleyebilirsiniz.

Ginseng nedir?  

5000 yıldır Uzak Doğu, Çin ve Japonya gibi ülkelerde kullanılan kazık köklü bir bitki olan ginseng, pek çok faydası bulunan bir bitki olup, tıp dünyasında da kullanılıyor. Oldukça uzun ömürlü olan ve ekildikten sonra 3-9 yıl sonra hasat edilen ginseng faydaları bakımından insanların umut kaynağı olabilir. Son yıllarda Türkiye’de de kolayca ulaşılabilen bu bitkiyi eczaneler, aktarlar veya büyük marketlerden bulabiliyorsunuz. Ancak farklı türleri ve kullanımları bulunan ginseng bitkisini kullanırken dikkatli olmanız gereken noktaları da bilmelisiniz.

ginseng faydaları

Ginseng bitkisinin faydaları nelerdir?   

‘’Panax’’ ismiyle anılan ve Türkçesi ‘’iyileştiren’’ olan Ginseng bitkisi toz, macun veya tablet şeklinde kullanılabiliyor. Her türlüsü şifa dağıtan ginseng faydaları bir araya derlendiğinde ortaya çıkan manzara oldukça şaşırtıcı çünkü birden fazla konuda etkisi olduğu düşünülüyor.

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili olup ginseng kullananlar üzerinde yapılan araştırmaya göre grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığını azaltıyor.
 • Vücutta dengeleyici olarak görev yaptığı için sinir, stres gibi durumların azalmasında etkili oluyor.
 • Zinde kalan beyin daha sağlıklı işliyor. Hafıza, anlama ve algılama konuşunda daha berrak bir beyin işleyişine etki ediyor.
 • Düzen ve belli bir ölçüyle kullanıldığında kolesterol ve tansiyon dengesini sağlıyor.
 • Kalp ritminin düzeninde gitmesi, kalp ve damar hastalıklarının oluşmamasında da etkili bir bitki olduğu söylenebilir.
 • Ginseng cinsel hayat üzerinde de afrodizyak etki yaratıp, hormonların düzenli üremesinde etkili oluyor.
 • Kansere yakalanma riskini ortadan kaldırıp, oluşan kanserli hücrelerin büyüme ve çoğalma etkisini düşürüyor.
 • Ginseng tozu veya bitki hali de kullanılabilen bu şifalı otun özellikle ginseng hapı sporcular tarafından enerji için kullanılabiliyor.

ginseng g115

Ginseng zararları nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi ayarlı bir şekilde kullanılmazsa veya riskli bir durumda kullanılırsa zarar teşkil edebilen ginseng bitkisi, kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle kullanılmamalı. Öncelikle ginseng ne demek veya ginseng ne işe yarar konularında araştırma yapmalı, daha sonra doktor tavsiyesi alarak kullanmalısınız. Ginseng zararları genel olarak aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar.

 • Başka ilaçlar veya sık kullanımlardan kaynaklı alerjik reaksiyonlar,
 • Dikkat eksikliği, sinirlilik hali, kalp çarpıntısı, ciltte kuruluk, gaz birikmesi, uyku düzeninde bozukluklar, göğüste hissedilen baskı
 • Kan değeri düşüklüğü, tansiyon problemleri, baş ağrısı, burunda kanama, rahimde kanamalar

En bilinen zararları bunlar olup, her kişide aynı etkileri yapmaz. Ginseng kullananlar verilen ölçüyü ve kullanım talimatlarını dikkatle izledikleri sürece bu tarz sorunlar görmez.

Ginseng nasıl kullanılır?

Farklı kullanım şekilleri bulunan bu şifalı bitki için, ginseng nedir ne işe yarar diyerek kullanıma başlayacak olanların öncelikle hangi halini kullanmak istediğini belirlemesi gerekir. Aşamalar halinde nasıl kullanıldığını incelecek olursak; toz, hap ve tablet olarak karşınıza çıkacak.

 • Ginseng tozu

Ginseng tozu, hazır alınabileceği gibi bitkisi rendelenerek evde de elde edilebilir. Ginseng çayı olarak tüketilen bu toz için önerilen kullanım şekli; 2 su bardağı suyu kaynatıp 2 veya 3 dakika dinlendirerek sonra içerisine 1 tatlı kaşığı ginseng eklemelisiniz. 5 dakika dinlendirdikten sonra içilmeli çünkü fazla beklerseniz tadı acımaya başlayacağı için içimi zor olabilir. Bu çayı demlerken dikkat etmeniz gereken ilk önemli nokta kaynar suyun içerisine direkt tozu atmamak olmalı, içerisindeki faydaları yok etmemek için biraz bekleyip ılıyan suya atılmalı.

 • Ginseng hapı

Ginseng hapı en az 3 hafta en fazla 2 veya 3 ay kullanılmalı. Daha fazla kullanımlarda yarardan çok zarara dönüşebilir. Ginseng g115 ismiyle anılan veya Red Ginseng ismiyle satılan bu ürünü eczanelerden kolayca bulabilirsiniz. Farklı fiyat aralıklarına sahip bu ginseng g115’in genellikle 70-270 TL arasında seyreden bir fiyat politikası bulunur. Şişe yapısına ve içerisindeki hap miktarına göre değişiklikler görülebilir. Bu ginseng tablet ücreti yüksek geliyorsa ginseng çayı kullanmak daha uyguna denk gelebilir.

 • Ginseng macun

Ginseng macunu, genellikle ginseng tablet kullanmak istemeyenler veya cinsellik için kullananlar tarafından tercih edilir. Bilindiği üzere ginseng cinsel yaşam için afrodizyak etki sağlıyor. Bu macunda 50 bitki çeşidinin karışımıyla elde edildiği için genellikle erkeklerde sperm kalitesi ve iktidarsızlık için tercih edilir. Ginseng macunu, diğer kullanımlarındaki faydaları birebir sağlar ancak farklı bitkilerde bulunduğu için verdiği enerji oranı biraz daha yüksek sayılabilir.

ginseng çayı

Ginseng kullanımı riskli olan kişiler var mı?

Ginseng ne işe yarar diyerek kullanmaya başlayan pek çok kişi risklerini bilmeden bu bitkiyi kullanıyor. İster toz hali ister macunu isterseniz de ginseng g115 nedir faydaları yanında ne zararları içerir konusunda yeterli araştırma yapılmadan kullanılmamalı. Eğer bu şifalı olduğu söylenen bitkinin herhangi bir şeklini kullanmak istiyorsanız mutlaka doktora danışın ve asla başka ilaçlarla beraber kullanmayın. Özellikle ginseng g115 nedir birde ben kullanayım diyen kişiler listedeki grupta olmamalı.

 • Hamile ve emziren kadınlar,
 • Göğüs hastası veya göğüs kanseri olanlar,
 • Farklı ilaçları düzenli kullananlar,
 • Kalp rahatsızlığı olanlar ve bunun için ilaç kullananlar,
 • Tansiyon hastaları

Dikkatinizi Çekebilir: